Roof Sandwichpanel ساندویچ پانل های طرح آردواز

Arrastrar para reorganizar las secciones
Editor de contenido enriquecido

1.PNG

ساندویچ پانل های طرح آردواز

ساندویچ پانل های طرح آردواز سازه های پیش ساخته ای هستند که در طی سال های اخیر استفاده از آن ها بیشتر شده است. ساندویچ پانل ها دارای سه لایه هستند. یک لایه مرکزی ( عایق) به همراه دو لایه متصل به آن ساندویچ پانل ها را می سازند. پیشرفت تکنولوژی امکان ایجاد سازه هایی با ویژگی های جدید و کاربردهای بیشتر را فراهم کرده است. ایجاد سازه های جدید فرصت های بیشتری را برای پیشرفت در اختیار بشر قرار داده استت تا بتواند با استفاده از آن ایده ها و رویاه های خود را جامه عمل بپوشاند.

معیار دسته بندی ساندویچ پانل ها متفاوت است. پنل ساندویچ ها بر اساس نوع عایق به سه گروه تقسیم می شوند، اما بر اساس نوع کاربرد به دو دسته طبقه بندی می شوند. یکی از مدل های پنل ها، ساندویچ پانل ها با طرح آردواز هستند. ساندویچ پانل های طرح آردواز خود دارای انواع مختلفی هستند. پانل طرح آردواز مدل تولیپس یک رو ورق، پانل طرح آردواز مدل توپلیس دو رو ورق، پانل طرح آردواز مدل آیریس یک رو ورق و پانل طرح آردواز مدل آیریس دو رو ورق انواع مدل ها این نوع پنل ساندویچ ها است.

با توجه به مزایای این سازه نوین، این محصول می تواند جایگزین مناسبی برای سازه های قدیمی باشد. با توجه به مناسب بودن این محصول روز به روز استفاده از این محصول افزایش پیدا می کند. در ایران کارخانه های بسیاری اقدام به تولید پنل ساندویچ ها کرده اند. پنل ساندویچ های تولید شده در کشورمان ایران کیفیت و استاندارد بسیار مناسبی دارند. این کیفیت به قدری مناسب است که بعضی از کارخانه ها علاوه بر تامین مقداری از نیاز داخلی کشور اقدام به صادرات این سازه ها کرده اند. دلیل این میزان از توجه به سازه های نوین از جمله پنل ساندویچ ها، ویژگی های جدید و کاربردی بودن آن ها نسبت به سازه های قدیمی است.

آردواز چیست؟

واژه آردواز شاید برای شما کلمه ای جدید باشد و تا به الان آن را نشنیده باشید. حتی ممکن است در تلفظ آن نیز مشکل داشته باشید. با جستجویی ساده در موتور های جستجو و یا بازار فروش پنل ساندویچ های آردواز می توان به اهمیت و کاربردی بودن این سازه ها پی برد. آردواز در لغت نامه ها به معنی سنگ دگرگون شده، یکی از مواد ساختمانی مربوط به پروژه های بام سازی می باشد. آردواز کلمه ای فرانسوی است که به مرور وارد واژه های زبان ما شده است. در واقع واژه آردواز از کشور فرانسه وارد کشورهای دیگر از جمله ایران شده است. آردوزها قطعات کوچکی هستند که با قرار گرفتن درکنار یک دیگر پوششی را برای سقف ها ایجاد می کنند.

این قطعات باید با شیب مناسب و استاندارد در کنار یک دیگر قرار بگیرند تا بتوانند به درستی عمل کنند و ظایف خود را انجام دهند. از گذشته های دور از آردواز ها برای پوشش دهی و حفاظت از سازه ها استفاده می شد. امروزه نیز به صورت گسترده از این سازه ها استفاده می شود. اما تغییراتی در شکل اجرایی و ترکیبات آن ها به وجود آمده است. در گذشته معمولا از متریال های طبیعی مانند سنگ ها به کار گرفته می شده است. امروزه از منابع و متریال های طبیعی و شیمیایی برای ساخت آردواز ها و در نهایت پوشش دهی سازه ها استفاده می شود. با گذشت زمان، بروز و روی کار آمدن تکنولوژی های جدید زندگی انسان ها دچار تغییرات بسیاری شده است. سازه های ساختمانی نیز از این قضیه مستثنی نبوده اند.

در طی سالیان اخیر سازه هایی تولید و به بازار عرضه شده اند که ویژگی های جدید و منحصر به فردی دارند. با روی کار آمدن سازه های جدید، این سازه ها کم کم جای خود را به سازه های قدیمی داده اند هر چند که امروزه در ساخت و ساز ها از سازه های قدیمی نیز استفاده می شود.

ترکیبات آردواز

با ترکیب سیمان، آزبست، پنبه نسوز، الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی با آب آردواز ها ایجاد می شوند. البته این ترکیبات، ترکیباتی هستند که امروزه از آن استفاده می شوند.

انواع آردواز

آردوازها دارای دو نوع هستند. هر کدام از این آردوازها ویژگی های متفاوت و منحصر به فردی دارند. اما بر اساس یک سری از ویژگی ها و مزایاها، آردوازهای فلزی مجبوبیت بیشتری دارند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. با وجود تمام ویژگی های آردواز های فلزی، این متریال قیمت بالایی دارد.

  1. آردواز سیمانی

در ابتدا آردوازها (آرداواز با آردواز یکی است) تولید و به بازار عرضه شدند. مدتی بعد از ورود آردوازهای سیمانی، آردوازهای فلزی نیز تولید شدند. هر چند که به دلیل ویژگی های و مزایای گسترده آردوازهای فلزی محبوبیت بیشتری دارند اما آردوازهای سیمانی در مصارف گسترده ای به کار گرفته می شود. این سازه ها به صورت پله پله هستند. درهای حیاط، آلاچیق ها و... مواردی هستند که از آردوازهای سیمانی در پوشش دهی سقف هایشان استفاده می شود.

  1. آردواز فلزی

این آردوازها، قیمت بالاتری نسبت به آردوازهای سیمانی دارند.علت قیمت بالای این سازه نیز ویژگی های خارق العاده آن است. این ویژگی ها موجب شده است تا محبوبیت بیشتری در بازار مصرف پیدا کنند. آردواز فلزی از نظر تمام معیارها مانند ظاهر و وزن متفاوت از آردواز سیمانی است. ویژگی های آردواز های فلزی عبارتند از:

  1. استحکام بالا
  2. رنگ بندی گوناگون و متنوع
  3. طول عمر بالا
  4. عدم ترک خوردگی و شکستگی

ویژگی های آردوازها

  همان طور که می دانید به طور کلی علت خرید و تولید هر محصولی نیاز جامعه و مردم به آن محصول است. در این بین محصولی بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد که ویژگی های آن بتواند نیاز های جامعه را تامین کند. آردوازها ویژگی ها و مزیت های بسیاری دارند. این ویژگی باعث شده است تا این محصول مورد استقبال بسیار قرار بگیرند. ویژگی های آردوازها این محصول کاربردی و مفید عبارتند از:

عدم نفوذ آب

نفوذ آب به سازه ها می تواند موجب بروز مشکلات بسیار و کاهش عمر سازه ها شوند. عدم نفوذ آب به ساختمان بسیار مسئله مهمی است، که باید در ساخت و سازها به آن توجه بسیار شود. در صورتی که آردوازها با شیب مناسب و استاندارد طبق نظر کارشناسان نصب شوند می توانند مانع نفوذ هرگونه آب و رطوبتی به داخل سازه شوند و از سازه محافظت کنند.

 اگر حتی میزان بارش باران، برف، تگرگ و... زیاد باشد این سازه ها مانع نفوذ این رطوبت و آب می شوند. آردوازها نه تنها در سقف ساختمان ها بلکه در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال برای ورودی درهای ساختمان یا سازه هایی که بسیار در معرض آب و رطوبت قرار دارند می توان از آردوازها استفاده کرد تا هم عمر سازه را افزایش داد و هم از سازه محافظت کرد.

عدم آلودگی

تمیز بودن و عدم آلودگی سازه موضوع بسیار مهمی است. عدم آلودگی صرفا جنبه ظاهری نداشته و باعث افزایش طول عمر سازه می شوند. شیب آردوازها با هدایت مناسب بارش ها مانع راکت شدن آب در سازه می شوند. راکت شدن آب در سازه باعث ایجاد آلودگی و در نهایت آسیب به سازه می شوند. باید توجه کرد در صورت آسیب دیدگی ساختمان باید هزینه های گزافی صرف تعمیر آن کرد.

 

زیبایی سازه و ساختمان

آردوازها دارای طرح ها و رنگ های مختلفی هستند. این تنوع باعث می شود که افراد با سلایق مختلف مجذوب آردوازها شوند. استفاده از آردوازها در بناها و سازه ها می تواند موجب زیبایی هر چه بیشتر ساختمان ها و سازه ها شوند.

وزن کم آردوازها

بروز خسارت های بسیار در بلایایی مانند زلزله ها، اهمیت سبکی سازه ها را نشان می دهند. استفاده از سازه های سنگین باعث می شود تا وزن ساختمان افزایش پیدا کرده و مقاومت سازه را در برابر تنش ها کم کند. این کاهش مقاومت باعث می شود در زمان بروز زلزله آسیب های بسیار به سازه و انسان ها وارد شود. وزن سازه مهم ترین معیار در انتخاب سازه است. آردوازها سازه هایی هستند که وزن کمی دارند. استفاده از آردوازها انتخاب مناسبی محسوب می شوند.

عایق حرارتی

در فصل زمستان استفاده از وسایل گرمایشی و سوخت های فسیلی افزایش پیدا می کنند. یکی از دلایل افزایش مصرف سوخت های فسیلی هدر رفت انرژی گرمایشی ساختمان است. اگر هدر رفت انرژی وجود داشته باشد شما هر چه قدر شعله بخاری یا درجه شوفاژ ساختمان را افزایش دهید باز هم محیط ساختمان گرم نخواهد شد.

بر اساس قانون فیزیک گردش هوا به گونه ای است که مولکول های هوای گرم به سمت بالا حرکت می کنند و مولکول های هوای سرد در قسمت زیرین مولکول های هوای گرم قرار دارند. آردواز ها عایق حرارتی بسیار خوبی هستند که مانع از خروج هوای گرم می شوند. این سازه ها مانع از هدر رفت انرژی و در نهایت باعث گرمایش هر چه بهتر ساختمان و کاهش مصرف انرژی می شوند.

2.PNG

کاربرد ساندویچ پانل آردوازی

کاربرد ساندویچ پانل آردوازLinks to an external site. صرفا برای پوشش دهی بام ساختمان ها نیست. ورقه های آردواز سازه را در برابر برف، تگرگ، بارش شدید باران، تغییرات دمایی و خوردگی در اثر واکنش های شیمیایی محافظت می کند. این سازه ها علاوه بر محافظت از ساختمان، باعث زیبایی هر چه بیشتر سازه می شوند.

 آؤدواز محصولی تک بعدی نیست. ویژگی های این سازه در کنار هم موجب شده است تا انتخاب آردواز یک انتخاب چند منظوره باشد و بتوان با یک تیر چند نشان زد. ورقه های آردواز کاربرد های بسیاری دارند. آردوازها در پوشش دهی سقف های شیب دار، آلاچیق ها، استراحتگاه های جنگلی، پارکینگ ها، درب های ورودی، اتاقک های کلبه ای و... کاربرد دارند.

قیمت پانل ساندویچ آردواز

نمی توان لیست قیمت مشخصی برای آردوازها مشخص کرد. همان طور که گفته شد، آردوازها دارای دو نوع سیمانی و فلزی هستند. مواد اولیه این آردوازها از کشورهای دیگر وارد کشور می شوند در نتیجه با نوسانات قیمت ارز و دلار، قیمت مواد اولیه نیز تغییر می کند. در نهایت نمی توان قیمت واحد و مشخصی برای هر متر آردواز تعیین کرد.

البته باید به این نکته توجه کنید که متراژ و هزینه نصب را نیز به مجموع هزینه ها اضافه کنید. چرا که این دو عامل نیز نقش مهمی در هزینه تمام شده دارند.

آردوازها سازه هایی هستند که هزینه نگهداری و تعمیر آن ها کم است. شاید در نگاه اول قیمت این سازه گران تر از سایر سازه ها باشد، اما به دلیل هزینه های کم نگهداری محصول مجموع هزینه ها تفاوت چندانی با سایر سازه ها نخواهد کرد.

کانکس آردوازی

تاریخچه ساخت و تولید کانکس ها به جنگ جهانی دوم بر می گردد. زمانی که عده زیادی از مردم سکونتگاه ها و خانه های خود را از دست دادند. کانکس ها خانه های از پیش ساخته ای بودند که به سرعت ساخته می شدند و پناهگاه مورد نیاز مردم را در آن دوره تامین می کردند. البته عده ای از مردم همچنان از کانکس های ساخته شده در آن زمان استفاده می کنند.

امروزه کاربرد کانکس ها گسترش پیدا کرده است و در حوزه های مختلف از آن ها استفاده می شود. امروزه با توجه به کاربرد کانکس ها، انواع مختلفی از کانکس ها تولید می شوند. تنوع در سازهای استفاده شده در کانکس ها و رنگ بندی ها می توان افراد را با انواع سلیقه ها مجذوب خود کند. کانکس ها هم مانند پنل ساندویچ ها سازه های پیش ساخته هستند.

 کانکس ها محفظه های قابل حمل هستند. این سازه های پیش ساخته کاربردهای گسترده ای دارند و می توان در مصارف گوناگونی مانند مساجد، مدارس، دفاتر، خودپردازها و... از آن ها استفاده کرد. کانکس ها دارای انواع مختلفی هستند. کانکس ساندویچ پانل یکی از انواع کانکس ها است. در این نوع از کانکس ها بیشتر قسمت های آن از جمله سقف، کف و دیوار ها از ساندویچ پانل ها استفاده می شود.

کانکس های ساندویچ پانلی دارای دو نوع متحرک و ثابت هستند. بسته به هدف استفاده از کانکس ها از یکی از این دو نوع استفاده می شود. به دلیل ویژگی ها بسیار ساندویچ پنل ها، این سازه جزء پر مصرف ترین سازه ها محسوب می شوند. هر کدام از ساندویچ پانل ها دارای ویژگی های مختص به خود هستند. ساندویچ پانل های آردوازی نیز ویژگی ها آردواز ها را دارند. با توجه به ویژگی های خارق العاده و منحصر به فرد آردوازها کانکس های ساخته شده از این سازه بسیار کاربردی خواهند بود.

چرا باید از خانه های پیش ساخته ساندویچ پانلی استفاده کنیم؟

احتمالا واژه "ساختمان پیش ساخته" را زیاد شنیده باشید. در یک دهه اخیر از این سازه‌های پیش ساخته استفاده های زیادی می‌شود و میتوان آن ها را جایگزین اقتصادی سازه های سنتی و قدیمی دانست. یکی از اصلی ترین متریال هایی که از آن برای ساخت خانه های پیش ساخته استفاده می شود، ساندویچ پانل ها هستند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که فکر می کنید پیش ساخته بودن یک خانه یا سازه به معنای مقاومت پایین یا سست بودن آن است سخت در اشتباه هستید.

ساندویچ پانل ها جزو یکی از مقاوم ترین مصالح نوین ساختمانی هستند. کمی پیش به صورت مفصل راجع‌به ویژگی‌ های ساندویچ پانل طرح آردواز و مقاومت آن صحبت کردیم بنابراین باید بدانید که خانه های پیش ساخته نیز از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. از دیگر تفکرات اشتباهی که برخی از افراد نسبت به خانه های پیش ساخته دارند، این است که تصور می کنند این خانه ها طول عمر کمی دارند. یک خانه پیش ساخته اگر طبق استانداردهای جهانی ساخته شده باشد، طول عمر مفیدش چیزی حدود 30 سال است. در مقابل یک خانه که با مصالح سنتی مانند آجر، تیر آهن و سیمان و... ساخته شده است شاید بتواند 50 یا 60 سال عمر کند اما بارها نیاز به بازسازی و تعمیرهای اساسی پیدا خواهد کرد. از دیگر مزایای ساختمان پیش ساخته ساندویچ پانلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

3.PNG

ساختمان پیش ساخته ساندویچ پانلی اقتصادی تر است

در شرایط امروز که قیمت آهن یا دیگر مصالح لحظه ای در حال تغییر است، ساخت یک خانه پیش ساخته خیلی منطقی تر از استفاده از مصالح سنتی ساختمانی به نظر می رسد. توجه داشته باشید که قیمت ساخت خانه پیش ساخته با توجه به طرح و نقشه اولیه و امکانات این ساختمان متغیر است. اگر یک ساختمان پیش ساخته فوق لوکس بخواهید ممکن است برآورد هزینه های آن از ساخت و ساز سنتی نیز بیشتر شود! اما برای داشتن یک خانه پیش ساخته معمولی و با امکانات متوسط ساختمان های پیش ساخته ساندویچ پانلی طرح آردواز یا دیگر انواع ساندویچ پانل ها گزینه بهتری به نظر می رسند.

مقاومت بیشتر در برابر حوادث طبیعی

سالانه صدها نفر در دنیا به دلیل وقوع حوادث طبیعی چون زلزله و حبس شدن زیر آوار مصالح جان خود را از دست می دهند. چرا استفاده بیشتر از خانه های پیش ساخته تبعات ناشی از این حوادث را کاهش ندهیم؟ تلفات جانی و مالی پس از حوادث غیر متقربه در صورت استفاده از ساختمان های پیش ساخته بسیار کاهش خواهند یافت.

کاهش زمان مورد نیاز برای ساخت و ساز

پرداخت هزینه زیاد برای نیروی کار انسانی وی همچنین صرف کردن زمان زیاد برای به اتمام رسیدن پروژه همگی از معایب ساختمان سازی به شیوه سنتی هستند. با رواج استفاده از ساختمان های پیش ساخته ساندویچ پانلی می توان زمان ساخت و ساز را به نصف کاهش داد. همچنین پرداخت هزینه های زیاد برای نیروی کار نیز از لیست هزینه هایتان خط خواهد خورد.

rich_text    
Arrastrar para reorganizar las secciones
Editor de contenido enriquecido
rich_text    

Comentarios de la página