دستگاه اکسیژن ساز خانگی

Arrastrar para reorganizar las secciones
Editor de contenido enriquecido

طرز کار دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی به چه صورت است؟

غلیظ کننده اکسیژن چیست؟

تعریف کنسانتره اکسیژن: دستگاه اکسیژن ساز نوعی وسیله پزشکی butcenter است که برای رساندن اکسیژن به افراد مبتلا به اختلالات مربوط به تنفس استفاده می شود. افرادی که غلظت اکسیژن در خونشان کمتر از حد طبیعی است، معمولاً برای جایگزینی اکسیژن به یک غلیظ کننده اکسیژن نیاز دارند.

 

به طور کلی، شما نمی توانید یک غلیظ کننده اکسیژن را بدون نسخه بخرید. پزشک باید پس از تکمیل ارزیابی پزشکی کامل آن را تجویز کند. پزشکان همچنین معمولاً به بیماران نشان می دهند که چگونه از این متمرکز کننده ها در هنگام سفر و در خانه خود به طور مؤثر استفاده کنند.

 

تغلیظ کننده های اکسیژن هوای اطراف را فیلتر می کنند، آن را به چگالی مورد نیاز فشرده می کنند و سپس اکسیژن خالص شده پزشکی خرید تجهیزات پزشکی را به سیستم تحویل پالس دوز یا سیستم جریان پیوسته به بیمار تحویل می دهند.

 

همچنین مجهز به فیلترهای مخصوص و بسترهای غربالی است که به حذف نیتروژن از هوا کمک می کند تا از تحویل اکسیژن کاملاً تصفیه شده به بیمار اطمینان حاصل شود. این دستگاه ها همچنین دارای یک رابط کاربری الکترونیکی هستند تا بتوانید سطوح غلظت اکسیژن و تنظیمات تحویل را تنظیم کنید. سپس اکسیژن را از طریق کانول بینی یا ماسک مخصوص استنشاق کنید.

 

شما به طور کلی خروجی متمرکز کننده اکسیژن را بر حسب LPM (لیتر در دقیقه) اندازه می گیرید. پزشک تعیین می‌کند که به چه میزان اکسیژن نیاز دارید، که ممکن است در زمان استراحت، خواب و زمانی که ورزش می‌کنید متفاوت باشد.

 

کاربردها و دلایل تغلیظ کننده اکسیژن چیست؟

دلایل زیادی برای یک متمرکز کننده اکسیژن وجود دارد و پزشکان می توانند اکسیژن درمانی را برای شرایط مختلف پزشکی به بیماران خود توصیه کنند فروش تجهیزات پزشکی عمده. به طور معمول، ریه های شما اکسیژن هوا را جذب می کند و آن را به جریان خون شما منتقل می کند.

 

اگر اخیراً آزمایش خون یا پالس اکسیمتری برای ارزیابی سطوح اشباع اکسیژن انجام داده‌اید، و مشخص شد که سطح اکسیژن خون شما پایین است، پزشک ممکن است اکسیژن درمانی کوتاه‌مدت یا طولانی‌مدت را توصیه کند.

 

احتمالاً از خود می‌پرسید که از خرید اکسیژن ساز برای چه استفاده می‌شود؟ شرایط حاد معمولاً به اکسیژن درمانی کوتاه مدت نیاز دارد. این شرایط معمولاً برای مدت زمان کوتاهی اجرا می شوند. آنها ممکن است شروع ناگهانی علائم را در مقابل شرایط مزمن داشته باشند که همه چیز به تدریج رخ می دهد. با این حال، برخی از بیماری های تنفسی یا مزمن نیاز به مکمل اکسیژن طولانی مدت دارند.

 

شرایط حاد نیاز به متمرکز کننده اکسیژن

چند نمونه از شرایط حاد که در آنها نیاز به استفاده از یک متمرکز کننده اکسیژن برای اکسیژن درمانی کوتاه مدت دارید عبارتند از:

 

آسم: این وضعیت جایی است که راه های هوایی شما ملتهب می شود و شروع به تولید مخاط زیادی می کند که تنفس را سخت تر می کند. در حالی که تعدادی دارو وجود دارد که می‌تواند آسم را درمان و کنترل کند، یک متمرکز کننده اکسیژن می‌تواند سطوح بالایی از اکسیژن را به جریان خون بیمار پمپ کند، در حالی که بیمار دچار حمله آسم شده یا قبلاً دچار آن شده است به کپسول اکسیژن نیز نیاز دارد که باید به شارژ کپسول اکسیژن به مراکز متعبر مراجعه نماید.

 

ذات الریه: ذات الریه عفونتی است که در آن در یک یا هر دو کیسه هوایی ریه خود دچار التهاب می شوید و در بسیاری از موارد آنها را با مایع پر می کنید. برای بسیاری از بیماران پنومونی، اکسیژن درمانی تجویز شده و نتایج بالینی خوبی دیده اند.

 

سندرم دیسترس تنفسی (RDS): RDS یک اختلال تنفسی است که بیشتر نوزادان تازه متولد شده را تحت تاثیر قرار می دهد، به ویژه آنهایی که شش هفته یا بیشتر قبل از تولدشان به دنیا آمده اند. نوزادانی که از RDS رنج می برند به اندازه کافی سورفکتانت (مایع پوشش ریه) تولید نمی کنند، که باعث می شود ریه های آنها فرو بریزد و آنها را برای تنفس سخت تر کند. اکسیژن درمانی با استفاده از تغلیظ کننده های اکسیژن به پمپاژ اکسیژن به جریان خون و ریه های نوزادان کمک می کند تا عوارض بعدی را کاهش دهد.

 

دیسپلازی برونکوپولمونری (BPD): نوزادانی که از RDS رنج می برند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به BPD هستند. این یک بیماری شدید ریوی است که نیاز به حمایت تنفسی طولانی مدت دارد.

 

در برخی موارد، پس از جراحی، ممکن است برای مدت کوتاهی به اکسیژن نیاز داشته باشید.

بیماری های مزمنی که نیاز به اکسیژن درمانی دارند

برخی از بیماری های مزمن که نیاز به استفاده طولانی مدت از متمرکز کننده اکسیژن دارند عبارتند از:

 

بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD): COPD حدود 16 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، اما یک متمرکز کننده اکسیژن می تواند یک درمان موثر باشد. هنگامی که COPD دارید، آسیب مزمن ریه دارید که جذب اکسیژن کافی را برای ریه های شما دشوار می کند. در نتیجه، ممکن است در تنفس مشکل داشته باشید و اکسیژن درمانی از طریق یک متمرکز کننده می تواند به شما کمک کند.

 

فیبروز کیستیک: شما این بیماری تهدید کننده زندگی را به ارث می برید. باعث آسیب به دستگاه گوارش و ریه می شود. این یک بیماری نادر است که سلول‌های بدن مسئول تولید مخاط، عرق و شیره‌های گوارشی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مایعات تغییر می کنند که منجر به یک محلول چسبنده و ضخیم تر می شود که مجاری، لوله ها و گذرگاه های فرد آلوده را مسدود می کند.

 

آپنه خواب: آپنه خواب یک اختلال خواب است که می تواند جدی باشد و باعث شود که تنفس فرد در طول خواب به طور پراکنده متوقف شود و شروع شود. معمولاً درمان این وضعیت فشار مثبت مداوم راه هوایی دستگاه فشارسنج (CPAP)، کاهش وزن و ورزش بدنی است، اگرچه برخی از افراد مبتلا به آپنه خواب ممکن است به اکسیژن درمانی نیاز داشته باشند.

 

یک متمرکز کننده اکسیژن چگونه کار می کند؟

یک متمرکز کننده اکسیژن را به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع پنجره ای در نظر بگیرید - هوا را وارد می کند، آن را تغییر می دهد و به شکلی متفاوت تحویل می دهد. تغلیظ کننده اکسیژن هوا را وارد می کند و آن را برای استفاده توسط افرادی که به دلیل سطوح پایین اکسیژن در خونشان به اکسیژن پزشکی نیاز دارند، تصفیه می کند.

 

این کار توسط:

 

فشرده سازی هوا به عنوان مکانیزم خنک کننده از داغ شدن بیش از حد متمرکز کننده جلوگیری می کند

گرفتن هوا از محیط اطرافش

استفاده از رابط الکترونیکی برای تنظیم تنظیمات تحویل

حذف نیتروژن از هوا از طریق بسترهای غربال و فیلتر

رساندن اکسیژن تصفیه شده از طریق ماسک یا کانولای بینی

بیمارانی که در گذشته به اکسیژن درمانی نیاز داشتند عمدتاً به مخازن اکسیژن تحت فشار متکی بودند. اگرچه این مخازن بسیار موثر هستند، اما با توجه به اینکه تامین کنندگان مجبورند مرتباً بیماران را ملاقات کنند تا اکسیژن موجود در مخزن خود را دوباره پر کنند، نسبتاً ناکارآمد هستند.

بردن

در مورد تغلیظ کننده های اکسیژن مختلف که در دسترس شماست از CPAP.com بیشتر بیاموزید:

 

  1. اکسیژن ساز قابل حمل SimplyGo Philips Respironics SimplyGo Mini with Pulse Dose Flowبهترین دستگاه اکسیژن ساز مناسب سفر با لوازم جانبی و ویژگی های خاص برای سبک زندگی فعال. این جریان دوز پالس را فراهم می کند و به افزایش عمر باتری آن کمک می کند.

 

  1. اکسیژن ساز قابل حمل Philips Respironics SimplyGo با دوز پالس و جریان مداوم - این یک متمرکز کننده قابل حمل برای افرادی است که می خواهند در حین انجام فعالیت های روزانه خود اکسیژن درمانی خود را همراه داشته باشند. دوز پالس و حالت‌های جریان مداوم را برای تطبیق پذیری بیشتر فراهم می‌کند.

 

  1. کنسانتره اکسیژن قابل حمل Inogen One G4 با جریان دوز پالس - Inogen One G4 با استفاده از هوای اطراف خود اکسیژن رسانی می کند. این قابل حمل ترین دستگاه اکسیژن ساز امروزی است و به اندازه کافی سبک و کوچک است که می تواند آن را مانند یک کیف یا کیف پول حمل کند. مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز حتی دارای یک بند شانه است که مستقیماً به دستگاه متصل است.

 

  1. اکسیژن ساز قابل حمل Inogen One G3 با جریان دوز پالس - یک متمرکز کننده اکسیژن فشرده که برای ارائه اکسیژن با دوز پالس در حال حرکت یا در خانه ساخته شده است. وزن آن 4.8 پوند است که برای مسافرت بسیار مناسب است.

 

  1. اینوژن در خانه اکسیژن ساز ثابت با جریان مداوم - یک متمرکز کننده اکسیژن که سطوح بالای اکسیژن مداوم را برای استفاده خانگی فراهم می کند. این یکی از متراکم‌کننده‌های ثابت فشرده‌تر و سبک‌تر در اطراف است و یک تا پنج لیتر در دقیقه جریان مداوم دارد.

 

  1. اکسیژن ساز قابل حمل ResMed Activox با جریان دوز پالس - یک متمرکز کننده اکسیژن قابل حمل که برای کاربر فعال همه کاره و عالی است. دارای یک باتری داخلی است تا بتوانید متمرکز کننده را از برق بکشید و هر کجا که می روید آن را ببرید.
rich_text    
Arrastrar para reorganizar las secciones
Editor de contenido enriquecido
rich_text    

Comentarios de la página